Ukupno: 199751

Međuinstitucionalna suradnja naše škole i Muzeja grada Iloka
Autor: Adrijana Leko, 8. 11. 2018.

U četvrtak 8. studenog 2018.godine s početkom u 14 sati u Muzeju grada Iloka upriličeno je događanje pod nazivom "Kulturna baština zavičaja". Događanje je rezultat međuinstitucionalne suradnje OŠ dr. Franjo Tuđman i Muzeja grada Iloka, a organizirano je za učiteljice i učitelje razredne nastave 8.Županijskog stručnog vijeća Vukovarsko-srijemske županije čija je voditeljica djelatnica naše škole učiteljica Adrijana Leko. S obzirom da se nalazimo u Europskoj godini kulturne baštine 2018. ovim događanjem željeli smo potaknuti učitelje i učiteljice razredne nastave našeg kraja na istraživanje bogate i raznovrsne zavičajne kulturne baštine te je u tu svrhu organiziran njihov stručni posjet u Muzej grada Iloka.

Na samom početku sve nazočne je pozdravila voditeljica, a nakon toga im je riječi dobrodošlice uputila i ravnateljica škole Vlatka Sirovica, prof. U svom kratkom obraćanju zahvalila je ravnateljici muzeja i kustosima predavačima na suradnji tijekom organizacije ove međuinstitucionalne suradnje te naglasila kako su kultura i obrazovanje međusobno povezani i uvelike utječu na kvalitetu življenja svih ljudi. Učiteljima je poručila kako vjeruje da će današnjim sadržajima obogatiti postojeća znanja koja će onda u svom radu prenositi svojim učenicima.

Prigodnim pozdravnim govorom svima se obratila i ravnateljica muzeja Maja Barić, mag.art. te tom prigodom istaknula kako već i naši najmanji učenici znaju opisati koliko je važna ljubav prema zavičaju i svijest o zavičajnom identitetu. Zaželjela je svim učiteljicama i učiteljima uspješan rad i ugodan boravak u prostoru muzeja. U znak zahvalnosti za dugogodišnju suradnju kao i suorganizaciju ovog događanja ravnateljica škole uručila je ravnateljici muzeja prigodnu školsku zahvalnicu.

Kustosi muzeja Andrea Rimpf, kustosica arheolog i Marko Kevo, kustos povjesničar nazočnima su kroz stručna predavanja prezentirali rad ove kulturne ustanove te im tako prenijeli teorijska znanja o zavičajnoj baštini, a nakon predavanja je organiziran i obilazak muzeja. Cilj cjelokupnog događanja bio je je naglasiti važnost poznavanja kulturne baštine i njezine uloge u odgoju i obrazovanju učenika kao i edukaciji njihovih učitelja. Ovom prilikom učitelji su upoznali muzej iz sasvim nove perspektive i doživjeli zavičajnu baštinu na nov i neponovljiv način. Nakon ovog skupa učitelji se vraćaju među svoje učenike obogaćeni novim zanimljivim činjenicama koje će moći primijeniti u svakodnevnom radu i tako u njihovim dječjim glavicama pomoći posložiti povijesnu slagalicu zavičaja.

Zahvaljujemo ravnateljici muzeja i kustosima na stručnosti, entuzijazmu i profesionalnosti koje su pokazali tijekom predavanja i vodstva kroz muzej te se radujemo svim budućim suradnjama.

Neke trenutke zabilježili smo fotografijama koje su vam dostupne na poveznici.