Ukupno: 199713

eTwinning projekti u našoj školi
Dan jabuka 2020.
Autor: Adrijana Leko, 30. 10. 2020.

Učenici naše PŠ Bapska zajedno sa svojom učiteljicom Adrijanom Leko ove školske godine kroz nekoliko integriranih dana obilježili su Dan jabuka. Ovime su sudjelovali u međunarodnom eTwinning projektu Dan jabuka 2020. Kroz niz aktivnosti učenici su upoznavali važnost jabuke u prehrani, u književnim i popularnoznanstvenim tekstovima, te su proveli i kratko istraživanje. Projekt je započeo upoznavanjem svih učenika s projektom i tijekom rada na projektu, a s obzirom na korištenje tehnologije učenici su ponovili i pravila ponašanja u online okruženju.  Prisjetili su se vrsta koje najčešće susrećemo, prepoznali ih i imenovali pridruživanjem kartice s imenom. Nakon toga su ponovili što znaju o jabukama uz prezentaciju. Učenici su upoznali pjesmu Što sanjaju jabuke (Ivanka Borovac). Nakon interpretacije pjesme i izražajnog čitanja ispunjavali su umnu mapu pod nazivom Što jabuka može postati?. Nakon toga su od jabuka u razrednoj košari izrađivali sok upotrebom sokovnika uz strogi nadzor učiteljice. Učenici su rješavali matematičke zadatke i tako saznali još neke činjenice o jabukama. Korišten digitalni materijal izrađen u alatu Wordwall.  Na nastavi TZK sudjelovali su u igranju elementarnih igara pod nazivom Kradljivci jabuka i Križić-kružić sa žutim i zelenim jabukama. Tijekom rada na projektu učenici su još čitali i interpretirali igrokaz Muke zbog jabuke (Ksenija Grozdanić). Po završetku rada je slijedila dramatizacija s uživljavanjem učenika u zadane uloge. Proveli  su jednostavno istraživanje u kojem su odgovarali na istraživačko pitanje: Kako spriječiti promjenu boje narezanih komadića jabuke? U svaku od 5 posudica stavili su komadić jabuke iste vrste. U svaku posudu su preko jabuke dodali određenu tekućinu: mlijeko, voda, ocat, limunov sok. Pretpostavili su koja će od navedenih tekućina najbolje očuvati jabuku. Svoju pretpostavku, zapažanja i zaključak bilježili su na listiću. Učili su pjevati tradicijsku pjesmu porijeklom iz Gradišća: Oj Jelena, Jelena. Naučena znanja o jabukama učenici su pokazali izradom digitalnog postera u alatu Canva. Upotrebom kolaž papira komplementarnih boja učenici su prepletom izrađivali jabuke koje su ukrasile razredni pano. Upoznavanjem pjesme Kolač (zamalo) s jabukama (Saša Veronek Germadnik) učenici su uočavali temu pjesme, izdvajali rime i uočavali ritam te interpretativno čitali pjesmu.

Neke od aktivnosti možete pogledati u videu.