Ukupno: 200483

Diseminacija rezultata Erasmus+ stručnog usavršavanja u sklopu projekta „Osnaženi učitelji, inspirirani učenici'' - predavanje na Učiteljskom vijeću
Autor: Valentina Milković Franotović, 14. 3. 2023.

Dana 28.11.2022. u osnovnoj školi ''Dr. Franjo Tuđman'', Šarengrad na Učiteljskom vijeću održano je predavanje „Diseminacija rezultata Erasmus+ stručnog usavršavanja“ nastavno na Erasmus+ projekt „Osnaženi učitelji, inspirirani učenici“.

Učiteljica Marijana Ivanković je na svom predavanju upoznala kolege s tečajem „Rješenja za upravljanje učionicama za nastavnike: nove metodologije, učinkovita motivacija, strategije suradnje i vrednovanja" koji je pohađala od 10.10.2022.-15.10.2022. u Barceloni-Španjolska. U svom izlaganju učitelje je upoznala sa sljedećim ishodima:

• Kako učinkovito upravljati učionicom uspostavljanjem pravila s logičnim posljedicama;
  • Kako se nositi  s teškim ponašanjima radeći na zajedničkim rješenjima;
  • Kako davati jasne upute, organizirati rad u paru i grupi te razvijati pozitivne odnose;
  • Kako organizirati i planirati iskustvo obrnute učionice;
  • Kako ocijeniti učenike i pružiti povratne informacije koristeći portfelje, rubrike i druge obrasce.

Učitelji su upoznati sa nekim od digitalnih alata (Wakelet, Kahoot, Mentimeter,…) koje mogu koristiti u podučavanju svojih učenika te kako planirati sadržaje metodom 4C(komunikacija, kritičko mišljenje, suradnja i kreativnost) za ostvarenje svih vještina potrebnih u 21.stoljeću. Naglasak je bio na korištenju digitalnih tehnologija u svrhu boljeg poučavanja, praćenja i suradnje, kako učenika i učitelja tako i učenika međusobno.

Učiteljica likovne kulture Kristina Hrubik je na svom predavanju upoznala učiteljsko vijeće OŠ ''Dr. Franjo Tuđman'' s tečajem "Tradicionalna umjetnost i ICT umjetnički alati za učenje i promicanje životnih vještina" koji je pohađala od 10. 10. - 15. 10. 2022 u Barceloni - Španjolska.

U svom je izlaganju učitelje upoznala sa sljedećim temama: - metode i vježbe pomoću kojih možemo uočiti stupanj kreativnosti kod učenika - kako i na koje se kreativne načine možemo služiti fotografiranjem u nastavi - upoznavanje s aplikacijama i web stranicama koje nam mogu pomoći u razvijanju  kreativnosti kod učenika - upoznavanje sa stop motion aplikacijom - razvoj kreativnosti, kreativni proces kao terapija - kako izvoditi praktične vježbe u prostoru muzeja i galerije - razvoj samosvijesti i strategije nošenja s emocijama te promoviranje svjesnosti - praktične vježbe samosvijesti.

Ove Erasmus+ projektne aktivnosti i digitalni alati pomoći će učiteljima kako bi razvijali digitalne kompetencije učenika.