« Ožujak 2024 »

Ukupno: 199035

Iz pera naših učenika

Pisani izričaj naših učenika potičemo u školi u svim prigodama.

Neke od njihovih radova možete pročitati na ovim stranicama...

KAMO IDE OVAJ SVIJET

Ponekad se pitam: ˝Kamo ide ovaj svijet?˝ S razlogom se pitam to pitanje. No na to pitanje nitko ne zna odgovor. Preteško je za današnji svijet.

Istinita je izreka: ˝Novac kvari ljude.˝ Ljudi bi sve učinili zbog novca. Dobro, odrade neki posao za novac. To je sasvim normalno jer je novac zaslužen. Rade cijelu godinu za novac i to je normalno, to ljudi moraju činiti kako bi prehranili svoje obitelji. To potpuno razumijem ali ima nekih stvari koje se rade za novac, a ja ih ipak niti malo ne razumijem. Na primjer krađa. Ljudi bi to bez problema učinili za šaku novca. Mačji kašalj. Također bi i lagali radi novca.

Mene jako boli što ljudi radi zarade zatvaraju jadne životinje u zoološke vrtove. Izgovor je kako ih drugi ljudi tako mogu vidjeti. Zar je važnije da ljudi vide životinje ili da one budu slobodne u prirodi? Ne. Ljudsko srce je tako tvrdo da im ni to ne dopušta. Čovjek je gospodar i vlada nad svime. Ljudi bi se trebali zamisliti u takvoj situaciji i pitati se: ˝Kako bi meni bilo da se nalazim u velikom kavezu u kojemu mogu napraviti samo nekoliko koraka? Kako bi meni bilo kad ne bih mogao slobodno trčati, kad ne bih imao prijatelja, kad bih samo sjedio?˝

Odgovor je sljedeći: ˝ Loše. Jako loše.˝

Možda najgore od svega je to što za novac čovjek ubija ljude. Na to nemam komentara. Sigurno se pitate zašto sam napisala ovaj sastav kad su ljudi sa svim tim upoznati. Pročitaju li ovaj sastav oni ljudi koji rade sve ove grozne stvari nadam se da ću im barem malo omekšati srce. Barem malo. Međutim, nekim ljudima nema pomoći i oni će sve što nije dobro nastaviti raditi, a ja sam samo obična učenica i tu ništa ne mogu promijeniti.

Katarina Jakubec,7.r.