Ukupno: 200483

Izvješće o projektu „Lijepi plavi Dunav“

Dana 6. lipnja 2023. učenici 3. i 4. razreda iz Šarengrada završili su rad na razrednom projektu „Lijepi plavi Dunav“. Na projektu su radili od početka travnja do početka lipnja. Cilj projekta je bio bolje upoznati rijeku Dunav kao životnu zajednicu mnogih biljaka i životinja te  život ljudi pokraj Dunava.

Zadaci za učenike su bili istražiti opće podatke i neke zanimljivosti o Dunavu, o lukama  pokraj njega, živi svijet u njemu i oko njega, ribarstvo na Dunavu , provesti anketu među učenicima naše škole  o poznavanju riba u Dunavu, izraditi pano i na njemu mali akvarij s dunavskim ribama, prezentirati projekt roditeljima i riješiti kviz o provedenom projektu. Na satu Likovne kulture slikali su jednu od najpoznatijih dunavskih riba i izrađivali čiklu kao suvenir s Dunava.  Na Glazbenoj kulturi slušali su skladbu Johanna Straussa „Na lijepom plavom Dunavu“ po kojoj je i ovaj projekt dobio ime.

U radu na  projektu učenici su na zanimljiv način stjecali znanja o živom svijetu u vodi tekućici i uz nju ali i o vodi stajaćici Kopačkog rita koji se nalazi uz Dunav. Naučili su  i o važnosti očuvanja različitih vrsta biljaka i životinja i o zaštiti voda.

29. lipnja obilježavamo Međunarodni dan Dunava. Tog datuma je 2004. godine potpisana Konvencija o suradnji za zaštitu i održivo upravljanje rijekom Dunav.

Na roditeljskom sastanku učenici su roditeljima  prezentirali svoj rad na projektu i riješili uspješno kviz.