Ukupno: 200230

Autor: Adrijana Leko, 14. 5. 2019.

Svi učenici Osnovne škole dr. Franjo Tuđman u Šarengradu i područnih škola iz Bapske i Mohova predvođeni ravnateljicom Vlatkom Sirovicom, prof. ovogodišnji Dan škole obilježili su terenskom nastavom. U pratnji svojih razrednika i predmetnih učiteljica i učitelja 14.svibnja 2019. g. posjetili su Muzej vučedolske kulture u Vukovaru.

Podijeljeni u dvije skupine prema uzrastu, učenici razredne i predmetne nastave pod stručnim vodstvom interpretatorica muzeja Sandre Gašparić i Dare Mayer prolaskom kroz svih 19 prostorija muzeja upoznali su vučedolsku kulturu od samog početka njezinog nastanka te su im prezentirani civilizacijski dosezi ove kulture. Mali i veliki posjetitelji iz naše škole upoznali su način života vučedolske kulture koja se iz ovih krajeva u kojima je nastala u prostoru između rijeka Dunava, Save i Drave proširila na područje današnjih dvanaest europskih zemalja te njezin povijesni utjecaj na ostale europske kulture.

Upoznavajući ovu visoko razvijenu civilizaciju učenicima je prezentiran geološki položaj Vučedola, naziv kulture i njezine gospodarske mogućnosti u stočarstvu, zemljoradnji, lovu i ribolovu. Prolaskom kroz muzejske prostorije učenici su upoznali način izgradnje naselja te vanjski i unutrašnji izgled kuća, saznali su informacije o odjeći i tkanju, zanatima i obući, a upoznali su i bitne značajke metalurgije i keramike. Važnost zviježđa Orion i horizonta za Vučedolce te izrada njihovog kalendara posebno je zainteresirala one najmanje. Interpretatorice muzeja vrlo su stručno i na primjeren način učenicima približili religiju te vezano uz nju način pokapanja mrtvih i grobove koji su važan izvor arheoloških i povijesnih podataka.

Zaključujući vodstvo prostorijama muzeja interpretatorice su naglasile važnost zanimanja arheologa te upoznale učenike s najznačajnijim predstavnicima ove znanosti zaslužnim za otkriće vučedolske kulture. Na kraju su učenike i učitelje pozvale u ponovni obilazak muzeja u budućnosti najavljujući planove o proširenju muzeja novim zanimljivim sadržajima.

Na suradnji tijekom organizacije ove terenske nastave zahvaljujemo svim djelatnicima muzeja na čelu s ravnateljcom Mirelom Hutinec, dipl.arheologijom.

Neke trenutke zabilježili smo fotografijom, možete ih pregladati na poveznici u foto galeriji.