Ukupno: 199986

Izbori u 5. razredu
Autor: Mia Janiček Šomodži, 30. 9. 2021.

U četvrtak, 30. rujna, održani su prvi predsjednički izbori u 5. razredu. Učenici koji su se željeli kandidirati za mjesto predsjednika razrednog odjela i predstavnika 5. razreda u Vijeću učenika Osnovne škole Šarengrad svoju su kandidaturu objavili u srijedu, 22. rujna izradom prigodnog plakata i predstavljanjem sebe i svojih stavova.

Za danas su trebali pripremiti govor kojim će svoj plan i program rada predstaviti glasačima te objaviti slogan po kojem će biti prepoznatljivi.

Kućni red škole i pravila ponašanja već smo apsolvirali i bilo je zanimljivo slušati kako su ih ugradili u svoju kampanju, a ujedno su i naučili kako se provode pravi izbori. Na ulaznim se vratima učionice nalazio plakat, a improvizirana govornica u učionici je djelovala svečano. Imenovali smo i članove izbornog povjerenstva, pripremili glasačke listiće i glasačku kutiju te odredili glasačko mjesto s paravanom gdje su pripremljene olovke za glasače. Kako bi Razredni izbori bili regularno provedeni, izborima su nazočili predstavnici; ovog puta ne GONG-a, već PŠONG-a (Predstavnici škole organizirano nadziru glasovanje). Kandidati Elena, Roko, Mihael i Aleksandra redom su se predstavili svojim glasačima i bili nagrađeni pljeskom i uzvicima, kao na pravim izbornim skupovima.

Izbori su prošli u miru, bez nepravilnosti i izazivanja nereda. Učenici su disciplinirano izašli na biračko mjesto te, nakon njegova zatvaranja, uz glazbu čekali neslužbene rezultate. Izborno je povjerenstvo uz budne oči PŠONG-a (u sastavu: psihologinja Mateja Marić i vjeroučiteljica Margareta Bošnjaković) otvorilo glasačku kutiju i prebrojalo glasove. Neslužbene rezultate objavio je David, predsjednik izbornog povjerenstva. Za predstavnika 5. razreda za Vijeće učenika OŠ Šarengrad izabran je Mihael Brandibur, a Roko Tarle postao je zamjenik. Kulturno su jedan drugome čestitali na ostvarenom uspjehu te su se još jednom obratili biračkom tijelu. Zahvalili su im na ukazanom povjerenju i tome što su ih prepoznali kao svoje dostojne predstavnike.

Svi su vidjeli kako su svoju kampanju odradili pobjednici i imaju cijelu godinu vremena pripremiti se za nove Razredne izbore.

Ponosna sam na sve svoje učenike koji su tako ozbiljno i odgovorno odradili današnju ulogu kandidata i glasača.

Na poveznici pogledajte kako smo se pripremali i održali izbore.

nastavnica Marijana Ivanković