Ukupno: 200826

Stručno usavršavanje učitelja 4. siječnja 2023.
Autor: Mia Janiček Šomodži, 6. 1. 2023.

Učitelj tehničke kulture Željko Dujmović u srijedu 4.1.2023. na sjednici Učiteljskog vijeća održao je stručno predavanje „Informacijske i komunikacijske tehnologije, web aplikacije, društvene mreže i online alati za novo obrazovanje" na kojem je predstavio sadržaje s tečaja „Information and Communication Technologies (ICT), Web Application, Social Networks and Online Tools for a New Education“ održavanog od 16.10 do 22.10.2022. godine u Reykjaviku, glavnom gradu Islanda.

Mobilnost na Island financirana je sredstvima Europske unije u sklopu Erasmus+ projekta „Osnaženi učitelji, inspirirani učenici  - Empowered teachers, inspired students (ETIS)“  koji naša škola provodi ove školske godine s ciljem unaprjeđenja digitalnih kompetencija učitelja te, shodno tomu, povećanju  digitalnih kompetencija učenika.

Učitelj je kolegama predstavio sadržaje koje je upoznao na tečaju te njihovu praktičnu primjenu s primjerima u suvremenom obrazovanju.

Učitelji su upoznati s učinkovitom upotrebom ICT tehnologije pomoću Google alata. Predstavljen je primjer izrade bloga pomoću web aplikacije blogspot.com, mogućnosti eTwinning međunarodne društvene mreže namijenjene učiteljima i učenicima te upute za upotrebu digitalnih alata za izradu mrežnih digitalnih plakata i online alata za učinkovitu interaktivnu suradnju i komunikaciju s kolegama i učenicima. Sve te aktivnosti pomoći će učiteljima da više koriste ICT tehnologiju u nastavi kako bi unaprijedili digitalne kompetencije učenika.

Učitelji su potom upoznati sa stvaranjem eTwinning stranice za našu školu putem ESEP platforme (European School Education Platform) te ostvarivanjem međunarodne suradnje sa školama iz Slovačke, Turske, Poljske, Portugala i Grčke.

Na kraju stručnog predavanja učitelji su surađivali pomoću online digitalnih alata te su predlagali teme za buduće eTwinning aktivnosti i izjasnili se o kojim bi digitalnim alatima (aplikacijama) željeli više naučiti.

Također, učitelji su pozvani na sudjelovanje u novom Erasmus+ natječaju te su predložene teme za novi projekt. Izjašnjavanjem putem ankete učitelji su se složili s potrebom za poboljšanjem predloženih kompetencija djelatnika u radu s učenicima.

ž