Ukupno: 200825

Sažetak Erasmus+ projekta „Osnaženi učitelji, inspirirani učenici“
Autor: Mia Janiček Šomodži, 20. 1. 2023.

Agencija za mobilnost i programe Europske unije odlučila je našoj školi dodijeliti bespovratna sredstva u skladu s uvjetima utvrđenima u Posebnim uvjetima, Općim uvjetima i ostalim prilozima Ugovoru za: projekt pod naslovom: „Osnaženi učitelji, inspirirani učenici“ u okviru programa Erasmus+, Ključna aktivnost 1.: Mobilnost u svrhu učenja za pojedince. Broj ugovora je 2022-1-HR01-KA122-SCH-000079647. Projekt traje 16 mjeseci, od 1.9.2022 do 31.12.2023.. Najviši iznos dodijeljenih bespovratnih sredstava iznosi 12.683,00 EUR.

Zašto smo se prijavili na Erasmus+ natječaj

Naša škola ima potrebu za sljedećim: 1. unaprjeđenje digitalnih kompetencija osoblja škole kako bi povećali digitalne kompetencije učenika, 2. poboljšati vještine korištenja engleskog jezika za kvalitetno uključivanje u buduće projekte kako bi povećali jezične kompetencije učenika.

Pod pojmom unaprjeđenje digitalnih kompetencija podrazumijevamo potrebu što kvalitetnijeg uvođenja novih tehnologija i digitalnih alata u nastavni proces i time bismo unaprijedili digitalne kompetencije učenika.

Unaprjeđenje jezičnih kompetencija odnosi se na poboljšanje vještina korištenja engleskog jezika za kvalitetno uključivanje u buduće projekte te za unaprjeđenje znanja i vještina naših učenika. Proveli smo anketu i utvrdili da našim učiteljima i učenicima nedostaju digitalne i jezične kompetencije. U razvojnom planu škole navedeni su ciljevi škole: unaprjeđivanje kvalitete i suvremenosti nastave i viša razina učeničkih postignuća u svrhu jačanja učeničkih kompetencija.

Ciljevi:  Što želimo postići provedbom projekta

Smatramo da ćemo sudjelovanjem u projektu postići veću učinkovitost učitelja u prenošenju znanja i motivaciji učenika naše škole. Želimo naučiti nove metode i načine rada s tehnologijom u nastavi jer tu vidimo veliki prostor za napredovanje naših učitelja i učenika.

Cilj nam je poboljšati jezične vještine učitelja i učenika. To nam je važno jer su jezične kompetencije osnova za kvalitetnu komunikaciju i olakšano učenje i sudjelovanje u međunarodnim projektima. Većina digitalnih alata je na engleskom jeziku što ujedno potiče i jačanje jezičnih kompetencija. Razvojem ovih kompetencija uključit ćemo više učitelja u sudjelovanje u eTwinning projektima koji utječu na motivaciju učenika za učenje stranih jezika i poboljšavaju druge aspekte učenja. Znanja i vještine koje ćemo steći na edukacijama prenijet ćemo na ostale učitelje koji će ta znanja moći primijeniti u svome radu s učenicima kako bi učenici poboljšali svoje digitalne i jezične kompetencije te usvajanje svojih ishoda učenja.

Provedba:  Koje ćemo aktivnosti provoditi

Kako bi ostvarili ciljeve projekta, planiramo pohađati tečajeve u inozemstvu. Na tečajeve će ići 4 učitelja i psihologinja škole.

5 tečajeva će se održati u Barceloni u Španjolskoj u trajanju od šest dana. Jedan tečaj će se održati u Reykjaviku na Islandu u trajanju od sedam dana. Na tečajevima ćemo naučiti kako povećati kvalitetu učenja, ojačati digitalne i jezične kompetencije učitelja te kako te kompetencije prenijeti na učenike. Sudjelovanjem na tečajevima ostvarili bismo potrebe škole tako što ćemo osnažiti i razviti područje digitalnih kompetencija učitelja škole u svrhu povećanja digitalne kompetencije učenika i poboljšanja u usvajanju ishoda učenja. Na tečajevima ćemo poboljšati vještine korištenja engleskog jezika koje ćemo primijeniti na kvalitetno uključivanje u buduće projekte, posebice sudjelovanje u što više eTwinning projekata, što će doprinijeti da učitelji i učenici povećaju svoje jezične kompetencije.

Rezultati: Kakve rezultate očekujemo od projekta

Učitelji sudionici projekta očekuju da će nakon projekta u nastavi koristiti nove digitalne metode i alate kako bi učenici bili zadovoljniji i više motivirani za učenje i sudjelovanje na natjecanjima.

Svi očekuju da će poboljšati i unaprijediti svoje digitalne kompetencije te na taj način pridonijeti poboljšanju kvalitete izvođenja nastave. Uz bolje jezične kompetencije bit ćemo spremni za sudjelovanje u međunarodnim projektima kako bi učenici povećali jezične kompetencije i ishode učenja.

Prenijet ćemo ostalim učiteljima znanja o digitalnim alatima i metodama koje smo naučili na edukacijama kako bi i oni mogli povećati digitalne kompetencije učenika. Očekuje se da će projekt motivirati sve da se više uključe u međunarodne aktivnosti, posebice na međunarodnoj eTwinning platformi kako bi povećali jezične kompetencije učenika. Očekujemo da ćemo kroz ove projektne aktivnosti biti osnaženi za sudjelovanje u novim ERASMUS projektima te da ćemo time povećati kvalitetu rada s učenicima.