Ukupno: 200824

Primjena kompetencija stečenih na Erasmus+ usavršavanju u sklopu Erasmus projekta „Osnaženi učitelji, inspirirani učenici“
Autor: Valentina Milković Franotović, 20. 6. 2023.

Nastavno na Erasmus+ usavršavanje u Barceloni „Microsoft for Education: Powerful Tools to Create, Share and Inspire“ u sklopu projekta „Osnaženi učitelji, inspirirani učenici“ financiranog sredstvima Europske unije, učitelj tehničke kulture tijekom ove školske godine primijenio je stečene vještine rada s digitalnim alatima za poboljšanje digitalnih vještina učenika.

Učenici koji pohađaju izvannastavnu aktivnost „Klub mladih tehničara“ koristili su Microsoft office alate za međusobnu suradnju i komunikaciju. Microsoft Teams grupa „Klub mladih tehničara OŠ Šarengrad“ formirana je za komunikaciju i dogovore o aktivnostima izrade učeničkih radova, priprema za natjecanja i sudjelovanja na natjecanjima.

Metode poučavanja i digitalni alati u online okruženju omogućili su našim učenicima sudjelovanje na 14. Državnom natjecanju učenika osnovnih škola u poznavanju prometnih propisa. Učenici su sudjelovali na međunarodnom online globalnom tečaju Hour of Code gdje su stekli vještine kodiranja. Učenici su sudjelovali na dva županijska natjecanja, natjecanju iz Informatike i natjecanju  mladih tehničara. Na županijskom natjecanja iz Informatike učenici su osvojili prvo mjesto u kategoriji Razvoj softvera. Također, učenici koji pohađaju izvannastavnu aktivnost „Klub mladih tehničara“ bili su inspirirani za sudjelovanje u projektu „Škola budućnosti“ koji organizira tvrtka STEMI.

Nastavno na znanja i digitalne vještine stečene na edukaciji u Reykjaviku, na edukaciji pod nazivom „Information and Communication Technologies (ICT), Web Application, Social Networks and Online Tools for a New Education“ učitelj je s učenicima održao radionice izrade digitalnog stripa, pa su učenici izradili digitalne stripove na temu iz tehničke kulture.

Svi učenici predmetne nastave imali su zadatak izraditi digitalne radove u Microsoftovim alatima na temu iz gradiva Tehničke kulture te svoje radove objaviti na digitalnom plakatu Padlet.  Neki digitalni radovi  sadrže tekst na hrvatskom i engleskom jeziku, s ciljem objavljivanja radova na međunarodnoj stranici eTwinning.  Ispod možete vidjeti primjere nekih digitalnih radova koje su izradili naši učenici.

Ove aktivnosti motivirale su učenike da ojačaju svoju jezičnu kompetenciju engleskog jezika u izradi digitalnih radova.

Tijekom godine učenici predmetne nastave bili su udruženi u on-line razredne grupe iz Tehničke kulture na digitalnoj platformi Izzi kako bi unaprijedili svoje digitalne kompetencije i lakše svladali gradivo Tehničke kulture.

Digitalne kompetencije stečene tijekom Erasmus+ edukacije pokazale su se učinkovitima pa će ih učitelj primjenjivati ​​i u idućoj školskoj godini.

Učitelji i učenici pozvani su da se pridruže eTwinning zajednici registracijom na platformi ESEP  i prijavom za sudjelovanje u aktivnostima međunarodne suradnje s europskim školama.

Ispod je QR kod i poveznica na digitalni plakat s digitalnim radovima naših učenika objavljen na našoj ERASMUS+ eTwinning stranici  (potrebna je prijava -Login).

Priloženi dokumenti:
19062023_Slika1.gif (11.63 MB)