Ukupno: 200825

Inspiracija iz Barcelone: Diseminacija Erasmus znanja
Autor: Valentina Milković Franotović, 24. 10. 2023.

Tijekom sjednice Učiteljskog vijeća održane 30. kolovoza 2023. godine, učiteljica Martina Jakovljević predstavila je svoja iskustva koja je stekla u Barceloni na tečaju pod nazivom „Teach with twist! Motivate your Students with Creative Teaching Strategies“. Učiteljica je predstavila nove digitalne alate koji se mogu koristiti tijekom nastave kao što su: Lyrics Training, LearningApps.org, Genially i Kahoot!. Naglasila je važnost izražavanja osjećaja učenika tijekom nastavnih procesa te uvažavanja istih. Navela je načine na koje se može motivirati učenike na daljnji rad i sudjelovanje u nastavi. Učiteljica je prikazala kako je naučeno primijenila u nastavi te uspješnost nastavnih strategija.

Na sjednici Učiteljskog vijeća 30. kolovoza 2023. godine učiteljica engleskog jezika održala je predavanje na temu „A Satisfying School Experience: Strategies and Skills for Teachers“ koje je Marina Ivanković Teodorović imala priliku pohađati u obliku tečaja u ožujku ove godine, a koji je bio održan u Barceloni u organizaciji Europass Reacher Academy. Kolegica je ovom prilikom prenijela svoja iskustva i nova saznanja svojim radnim kolegama i ohrabrila ih za slična iskustva u budućnosti.

Učitelj tehničke kulture Željko Dujmović koji je pohađao usavršavanje u Barceloni  naziva „Microsoft for Education: Powerful Tools to Create, Share and Inspire“ u sklopu projekta „Osnaženi učitelji, inspirirani učenici“ financiranog sredstvima Europske unije omogućio je kolegama uvid u njegov rad s učenicima kao bi ostali učitelji prepoznali prednosti korištenja novih metoda i digitalnih alata koje je stekao u inozemstvu. Na primjeru korištenja Microsoft Office alata za izradu digitalnih sadržaja i alata Teams za dijeljenja digitalnih sadržaja demonstrirao je kako nove metode i alati mogu doprinijeti poboljšanju obrazovnih rezultata učenika, potičući ih da se češće uključe u natjecanja i u stvaranje digitalnih školskih radova. Većina digitalnih alata je na engleskom jeziku što ujedno potiče i jačanje jezičnih kompetencija.

Naše učenike koji pohađaju izvannastavnu aktivnost „Klub mladih tehničara“ uključili smo u sudjelovanje na međunarodnim projektima kao što je „Hour of code“ koji se održava u više od 180 država.

Sudjelovanjem u Erasmus projektu "Osnaženi učitelji, Inspirirani učenici", škola je uspjela zadovoljiti svoje potrebe. Ojačali smo i razvili područje unaprjeđenja jezičnih i digitalnih kompetencija učitelja škole, s ciljem povećanja jezičnih i digitalnih vještina učenika i poboljšanja obrazovnih rezultata i sudjelovanju na natjecanjima i međunarodnim projektima. Ovo se posebno odrazilo u postignućima dvoje naših učenika, koji su osvojili prvo mjesto na županijskom natjecanju iz informatike u kategoriji Razvoj softvera.